Wypalanie płyty CD/DVD z pliku ISO

Z openSUSE wiki

Niekompletny.png Ten artykuł jest niekompletny i wymaga rozbudowy. Szczegóły można znaleźć na stronie dyskusji.

Niejednokrotnie zdarza się, że osoba próbująca nagrać jakąś dystrybucję Linuksa na płytę CD/DVD powracała na forum z pytaniem, dlaczego ta płyta pod linuksem nie działa, skoro chodzi z Windowsem. Jest to zazwyczaj związane z nieumiejętnym nagraniem obrazu płyty na nośniku CD/DVD.

Spis treści

Instalacja

Do nagrywania płyt w openSUSE istnieją takie narzędzia jak:

  • K3b (domyślny program w środowisku KDE na openSUSE)
  • Brasero (domyślny program w środowisku GNOME na openSUSE)

Można śmiało powiedzieć, że program K3b jest w stanie spełnić w 100% wszystkie postawione zadania. Funkcjonalnością nie ustępuje swoim konkurentom spod systemu z Redmond. O ile program nie zainstalował się automatycznie podczas instalacji systemu, można go w prosty sposób doinstalować z nośnika komendą:

yast -i k3b

Należy pamiętać, iż program K3b wymaga spełnienia wielu zależności (niezbędne są dodatkowe pakiety), które są pobierane automatyczne z płyty. Upgrade do najnowszej wersji można również wykonać innym menedżerem programów, np. poprzez Smart.

Nagrywanie CD/DVD z obrazu ISO

Jeśli zainstalowaliśmy już jeden z programów, możemy przejść do nagrywania obrazu płyty.

Jeśli mamy już sciągnięty obraz płyty z naszą dystybucją i chcemy go wypalic pod systemem z Redmond, startujemy program Nero i odszukujemy opcji "Nagraj plik obrazu" (w zależności, jaką wersję nośnika posiadamy). Cała operacja jest bardzo prosta. Wystarczy podać obraz płyty, który chcemy nagrać i nacisnąć dalej, po czym zaczniemy ustawiać różne parametry typu szybkość zapisu, gdzie proponujemy wybrać raczej mniejsze szybkości.

Nagrywanie obrazu płyty pod Linuksem jest bardzo proste i sprowadza się do tego samego, czyli wybraniu opcji "Nagraj DVD z obrazu"(K3b) oraz podaniu ścieżki do pliku i wybraniu odpowiednich opcji zapisu na płycie.


Wypalanie pliku ISO na płycie CD/DVD

Czym się różni "Nagrywanie na płycie CD/DVD obrazu ISO" od "Nagrywania CD/DVD z obrazu ISO ? Przede wszystkim tym, że w pierwszym przypadku mamy na nośniku CD/DVD jeden jedyny plik *.iso, zamiast mieć płytę bootowalną, tzn. z której mozna wystartowac komputer. Podczas nagrywania CD/DVD z obrazu ISO pliki są odpowiednio rozpakowywane i umieszczane na płycie startowej.

Często popełniany jest ten właśnie błąd przez osoby, które rzadko nagrywają płyty, bądź robia to po raz pierwszy.

Co zrobić jeśli jednak chcę mieć plik ISO na płycie? (np. jako kopia zapasowa)

Aby nagrać plik *.iso na płytę, należy wybrać opcję "Nagraj płytę z danymi" i podać plik, który chcemy nagrać. Dalsza część jest podobna jak w przypadku "Wypalanie płyty CD/DVD z pliku ISO".


Alternatywy

Alternatywne programy dla linuksa to:

  • cdrecord / wodim (program tekstowy)
  • NeroLinux (linuksowa wersja komercyjnego programu znanego z systemów Windows)

Linki

Nero: http://www.nero.com K3b: http://www.k3b.org/